RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Semarak.
Tarikh : 29 September 2011
Masa : 8.00-9.00 pagi. (1 Jam)
Bilangan Murid : 24 orang.
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional (Memperkenalkan idea penolakan warna).
Tajuk : Corak Bunga
Aktiviti :
- Menggunakan lilin atau krayon untuk membuat berbagai-bagai jenis garisan, titik atau objek lain di atas kertas.
- Menyapukan permukaan kertas dengan warna air untuk mendapatkan penolakan warna.
- Mempamerkan hasil kerja kepada kelas.
Pengalaman Sedia ada:
- Murid pernah menggunakan krayon atau warna air pada pengajaran lepas.
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
- Menyedari adanya kesan penolakan warna air pada lilin dan krayon.
- Mengetahui lilindan krayon mempunyai sifat kalis air.
- Menghasilkan corak bunga dengan menggunakan kaedah melilin.
- Berbangga dengan hasil corak batik yang dibuat.
Alat/Bahan Bantu Mengajar:
- Contoh kain batik.
- Lilin atau krayon.
- Warna air.
- Kertas lukisan.
- Berus lukisan.
- Pensel.
Penerapan Nilai :
- Bekerjasama.
- Tekun membuat kerja.
- Teliti.
- Mendengar arahan guru dengan betul.
- Menjaga kebersihan.
Langkah / Masa | Kandungan | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan / ABM / BBM |
Set Induksi (5 minit) | Pertunjukkan fesyen batik. |
Contoh:
| ABM Contoh kain batik. |
Aktiviti 1 (5 minit) | Contoh batik. -Warna -Bentuk -Imbangan -Kesan jalinan -Motif |
| Konstruktivisme. KBKK: Membuat inferens. |
Aktiviti 2 (10 minit) | Pengenalan alat dan bahan yang akan digunakan. Demonstrasi penggunaan alat dan bahan.
|
| ABM: · lilin/ krayon · warna air. · kertas lukisan · berus lukisan · palet · pensel. KBKK: Mengenal pasti kegunaan alat dan bahan. |
Aktiviti 3 (15 minit) | Aras 1 Membuat lakaran objek di atas permukaan kertas lukisan menggunakan pensel. |
| ABM · kertas lukisan · pensel |
Aktiviti 4 (10 minit) | Aras 2 Membuat lakaran krayon di atas lakaran asal. | Murid membuat lakaran krayon di atas lakaran asal corak bunga. | ABM · krayon |
Aktiviti 5 (10 minit) | Aras 3 Mula mewarnakan lakaran corak berulang yang telah dibuat dengan menggunakan warna air. | Murid mewarnakan lakaran corak berulang yang menggunakan krayon dan menyapu permukaan kertas lukisan dengan warna air. | ABM · warna air · berus lukisan |
Penutup (5 minit) | Kekemasan Membuat kekemasan terakhir dengan menambah objek-objek lain di permukaan lukisan. Sesi Apresiasi dan Refleksi.
|
| ABM Contoh lukisan murid yang telah disiapkan. TKP: Verbal-linguistik. NILAI: Kebersihan. |