RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5

Mata Pelajaran          : Pendidikan Seni Visual
Kelas                          : 5 Semarak.
Tarikh                         : 29 September 2011
Masa                          : 8.00-9.00 pagi. (1 Jam)
Bilangan Murid          : 24 orang.
Bidang                        : Mengenal Kraf Tradisional (Memperkenalkan idea penolakan warna).
Tajuk                          : Corak Bunga
Aktiviti                        : 
  1. Menggunakan lilin atau krayon untuk membuat berbagai-bagai jenis garisan, titik atau objek lain di atas  kertas. 
  2. Menyapukan permukaan kertas dengan warna air untuk mendapatkan penolakan warna.
  3. Mempamerkan hasil kerja kepada kelas.

Pengalaman  Sedia ada
  • Murid pernah menggunakan krayon atau warna air pada pengajaran lepas.

Objektif                      : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 
  1. Menyedari adanya kesan penolakan warna air pada lilin dan krayon.
  2. Mengetahui lilindan krayon mempunyai sifat kalis air.
  3. Menghasilkan corak bunga dengan menggunakan kaedah melilin.
  4. Berbangga dengan hasil corak batik yang dibuat.

Alat/Bahan Bantu Mengajar: 
  • Contoh kain batik. 
  • Lilin atau krayon.
  • Warna air.
  • Kertas lukisan.
  • Berus lukisan.
  • Pensel.

Penerapan Nilai         : 
  • Bekerjasama.
  • Tekun membuat kerja.
  • Teliti. 
  • Mendengar arahan guru dengan betul.
  • Menjaga kebersihan.

Langkah / Masa
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan / ABM / BBM
Set Induksi
(5 minit)
Pertunjukkan fesyen  batik.
  1. Murid bersedia untuk mengikuti aktiviti pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut. 
  2. Murid melihat contoh kain batik.
  3. Beberapa orang murid memperagakan kain batik mengikut fesyen dan rekaan yang berlainan.

Contoh:
  • memakainya di pinggang.
  • memakainya di kepala.
  • diletakkannya di bahu.

ABM
Contoh kain batik.

Aktiviti 1
(5 minit)
Contoh batik.

-Warna
-Bentuk
-Imbangan
-Kesan jalinan
-Motif

  1. Negeri pengeluar utama batik ialah Kelantan dan Terengganu.
  2. Batik boleh digunakan untuk apa sahaja.
  3. Contoh:
  • pakaian
  • alat perhiasan dan lain-lain.
  • Murid memberikan beberapa ciri terdapat pada corak batik yang ditunjukkan.
Konstruktivisme.

KBKK:
Membuat inferens.

Aktiviti 2
(10 minit)
Pengenalan alat dan bahan yang akan digunakan.
Demonstrasi penggunaan alat dan bahan.

  • lilin/ krayon
  • warna air.
  • kertas lukisan
  • berus lukisan
  • palet
  • pensel.

  1. Murid mengenal pasti alat dan bahan yang sesuai untuk membuat corak berulang menggunakan lilin/ krayon.
  2. Murid melihat demonstrasi membuat corak berulang menggunakan lilin/krayon.
  • Melukis corak berulang pada kertas lukisan dengan menggunakan krayon.
  • Mewarnakan corak menggunakan warna air.

ABM:
·     lilin/ krayon
·     warna air.
·     kertas lukisan
·     berus lukisan
·     palet
·     pensel.

KBKK:

Mengenal pasti kegunaan alat dan bahan.

Aktiviti 3
(15 minit)
Aras 1
Membuat lakaran objek di atas permukaan kertas lukisan menggunakan pensel.
  1. Murid melakar corak berulang bermotif bunga pada kertas lukisan menggunakan pensel.

ABM
·     kertas lukisan
·     pensel
Aktiviti 4
(10 minit)
Aras 2

Membuat lakaran krayon di atas lakaran asal.
       Murid membuat lakaran krayon di atas lakaran asal corak bunga.
ABM
·     krayon
Aktiviti 5
(10 minit)
Aras 3
Mula mewarnakan lakaran corak berulang yang telah dibuat dengan  menggunakan warna air.
       Murid mewarnakan lakaran corak berulang yang menggunakan krayon dan menyapu permukaan kertas lukisan dengan warna air.
ABM

·     warna air
·     berus lukisan

Penutup
(5 minit)
Kekemasan

Membuat kekemasan terakhir dengan menambah objek-objek lain di permukaan lukisan.

Sesi Apresiasi dan Refleksi.

  1. Penerapan hasil           kerja.
  2. Rumusan 
  3. Penerapan nilai

  1. Murid dapat menilai keupayaan sendiri semasa menghasilkan lukisan.
  2. Murid yang dipilih oleh guru akan menceritakan hasil kerja yang dihasilkan.
  3. Menerapkan nilai kebersihan.
ABM

Contoh lukisan murid yang telah disiapkan.

TKP:
Verbal-linguistik.

NILAI:
Kebersihan.